Εκπαιδευτική επίσκεψη -Ίδρυμα “Λεντάκη”

Τη Δευτέρα 23/10/2023 οι μαθητές της Γ’ γυμνασίου συμμετείχαν στο βιωματικό πρόγραμμα “Γνωρίζω την πόλη μου” του ιδρύματος “Ανδρέας Λεντάκης”.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε εξωτερικούς χώρους ως ρεαλιστική περιήγηση:

istoriko kentro

Με αφετηρία την Πλατεία Ασωμάτων έγινε περιήγηση στο Θησείο, Ψυρρή, Μοναστηράκι, Αέρηδες και Πλάκα (με στάσεις στο κελί του Παπαδιαμάντη, τα παλαιοπωλεία, το ναό του Ηφαίστου, τη στοά του Αττάλου, τη βιβλιοθήκη του Αδριανού, το Μουσείο Τζισταράκη, τους αέρηδες στην ρωμαϊκή αγορά και τέλος την οικία Κοκοβίκου) σε μία διαφορετική βόλτα που θα “φανέρωσε” τα κρυμμένα μυστικά του κέντρου της Αθήνας. Μέσα από την εξερεύνηση και το παιχνίδι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν με άλλη ματιά μέρη και μνημεία που εύκολα προσπερνά κανείς στην καθημερινότητα. Παραμερίζοντας τους εκκωφαντικούς ήχους του σύγχρονου ρυθμού ζωής αφουγκράστηκαν την πόλη μας, που ποτέ δεν παύει να μας μιλά μέσα από τα μνημεία της.