Επίσκεψη στο μουσείο προσφυγικού ελληνισμού

Στις 10/4/2024 οι μαθητές του σχολείου αφού απόλαυσαν τις ομορφιές της φύσης στο άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας, επισκέφτηκαν το μουσείο προσφυγικού ελληνισμού όπου εκτίθενται κειμήλια που εξιστορούν το δράμα αλλά και το θαύμα των Μικρασιατών. Οι μαθητές είδαν εκθέματα που έχουν συλλεχθεί και συντηρηθεί για να διηγηθούν μνήμες και να εξιστορήσουν ιστορίες από τόπους που σε κάποιες αλλοτινές εποχές μεγαλούργησαν με το μόχθο και το πνεύμα τους οι Έλληνες, πριν εκδιωχθούν βιαίως από τα μέρη τους και το βιός τους. Μεταξύ άλλων είδαν δύο πιάνα, έπιπλα, μπαούλα του ξερριζωμού, εικόνα από ιερό εκκλησίας της Τραπεζούντας καθώς και κειμήλια από τον Στέλιο Καζαντζίδη, τον Γιώργο Νταλάρα, τον Λευτέρη Παπαδόπουλο, τον Δημήτρη Ψαθά και τον Αριστοτέλη Ωνάση.