Τριήμερη εκδρομή Γ’ Γυμνασίου 2023-2024

Θεολογία, Ιστορία, Γεωγραφία, Μουσική, Χορός!

Αυτά ήταν τα βασικότερα στοιχεία της περιήγησης στους εκπληκτικής ομορφιάς νομούς Καρδίτσας και Τρικάλων που χάρηκαν οι μαθητές της Γ Γυμνασίου του σχολείου μας μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους στην εκπαιδευτική επίσκεψη το τριήμερο 20, 21 και 22 Απριλίου 2024.

Ξεκινώντας από το μικρό θαύμα των ανθρώπινων χεριών που λέγεται Λίμνη Πλαστήρα και Φράγμα, καταλήξαμε στο θαύμα της Φύσης που λέγεται Μετέωρα (επισκεφθήκαμε τη Ιερά Μονή του Οσίου Βαρλαάμ).

Ενδιάμεσοι σταθμοί η πόλη της Καρδίτσας με το καταπράσινο, ολόδροσο πάρκο της, το Παυσίλυπον, το εξαιρετικής αρχιτεκτονικής μονότοξο βυζαντινό γεφύρι του Αγίου Βησσαρίωνα στην Πύλη Τρικάλων, το σπάνιας φυσικής ομορφιάς χωριό Ελάτη, ο βυζαντινός ναός Πόρτα Παναγιά (τρίκλιτη θολωτή σταυρεπίστεγη βασιλική) και η πόλη των Τρικάλων με τον γραφικό Ληθαίο ποταμό, το βυζαντινό της κάστρο με το ρολόι, το Κουρσούμ τζαμί με τον μολυβδοσκέπαστο θόλο και το Μουσείο του Τσιτσάνη.

Φυσικά δεν παραλείψαμε να επισκεφθούμε και τα “Παλιά Μανάβικα” για ευνόητους λόγους! 🌮🍟🥪🥂🍻🍷🕺💃

Υ Γ . Πολλές ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τα μπλουζάκια που μας πρόσφερε.