Γιορτή 3 ιεραρχών

Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών δεν έχει μόνο εκκλησιαστικό χαρακτήρα, έχει και εκπαιδευτικό. Θεωρείται ως η γιορτή των ελληνικών γραμμάτων, καθόσον οι Τρεις Ιεράρχες συνετέλεσαν στην ανάπτυξη της χριστιανικής διδασκαλίας, σε συνδυασμό με την καλλιέργεια των αρχαίων ελληνικών γραμμάτων.

Δεν θα μπορούσαμε λοιπόν παρά να τους τιμήσουμε με τον δέοντα σεβασμό και την τιμή που τους αρμόζει.

Έτσι και στο σχολείο μας σήμερα μετά τον καθιερωμένο εκκλησιασμό και την τελετή της αρτοκλασίας οι μαθητές μας παρουσίασαν ένα αφιέρωμα στους τρεις αυτούς μεγάλους Πατέρες καθώς και ένα ευχαριστήριο μήνυμα σε κάθε δάσκαλο που τους στηρίζει και τους καθοδηγεί.

Τόνισαν την αξία της μελέτης των βιβλίων και τη σπουδαιότητα της συνεχούς προσπάθειας για προσωπική εξέλιξη και βελτίωση. Ακριβώς γι αυτό το λόγο απονεμήθηκαν και έπαινοι σε εκείνους του μαθητές που παρά τις αντιξοότητες δεν σταματούν να προσπαθούν ολοένα και περισσότερο για το καλύτερο αποτέλεσμα.

Όλα αυτά έγιναν σε συνδυασμό με τα εγκαίνια της νέας βιβλιοθήκης μας που ευχόμαστε να αποτελέσει χώρο έμπνευσης και φωτισμού πολλών παιδιών!

Θερμές ευχαριστίες σε όλα τα παιδιά και τους συναδέλφους που συμμετείχαν στη γιορτή αλλά και στην συνταξιούχο πλέον, πλην όμως εκλεκτή και αγαπημένη συνάδελφο κ. Χρύσα Τζουβάρα που μας τίμησε με την παρουσία της.

Χρόνια μας πολλά με υγεία και έμπνευση!