Ήρωες – Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Την Τετάρτη 21/2/2024 οι μαθητές της Γ’ γυμνασίου επισκέφτηκαν το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και απόλαυσαν την μουσική παράσταση Ήρωες.

Η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών ερμήνευσε επιλεγμένα αποσπάσματα κορυφαίων έργων, αντιπροσωπευτικών της ηρωικής θεματικής. Μεταξύ άλλων, ακούστηκαν το τρίτο μέρος από την περίφημη «Ηρωική» Συμφωνία που του Μπετόβεν, το «Εμβατήριο των ελβετών στρατιωτών» από την Εισαγωγή Γουλιέλμος Τέλλος του Ροσσίνι, o «Χορός των Ιπποτών» από το μπαλέτο Ρωμαίος και Ιουλιέττα του Προκόφιεφ, η «Φανφάρα για τον απλό άνθρωπο» του Κόπλαντ και το «Εμβατήριο του Σούπερμαν» του Τζον Ουίλλιαμς, από τη μουσική για την ομώνυμη ταινία του 1978.

Η Νάντια Κοντογεώργη, στο ρόλο της αφηγήτριας, συνδιαλέχθηκε ευφάνταστα με την Oρχήστρα και σύστησε στους μαθητές τις ομάδες των οργάνων επί σκηνής, φροντίζοντας να μην χαθεί τίποτα από τη μαγεία της μουσικής.

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία τόσο για τους μαθητές όσο και για τους καθηγητές!