Ψυχολόγος και Κοινωνική Λειτουργός στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε πως κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2022-2023 και στο πλαίσιο έναρξης λειτουργίας της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (ΕΔΥ), στα πλαίσια του διδακτικού ωραρίου του σχολείου και κάθε Τετάρτη θα παρευρίσκονται στο σχολείο μας

η Κοινωνική Λειτουργός κα. Κουτσούκη Αναστασία

και η Ψυχολόγος κα. Ορφανού Δέσποινα

Έργο της ψυχολόγου και της κοινωνικής λειτουργού είναι η συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς των μαθητών/τριών για την εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας και την προώθηση του εκπαιδευτικού έργου.

Για το σκοπό αυτό, η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός θα ασκούν τα καθήκοντά τους, σε ιδιαίτερο χώρο ή μέσα στην τάξη παράλληλα με το διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών, ανάλογα με τις ανάγκες των μαθητών/τριών και το είδος της παρέμβασης που υλοποιείται, με στόχο την παροχή υποστηρικτικής και συμβουλευτικής παρέμβασης, όπου αυτό απαιτείται.

Οι υπηρεσίες της ψυχολόγου και της κοινωνικής λειτουργού προσφέρονται σύμφωνα με τον κώδικα δεοντολογίας των ειδικοτήτων τους, την τήρηση του απορρήτου των προσωπικών δεδομένων των μαθητών/τριών και των οικογενειών τους, σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας νομοθεσίας.

Για την περίπτωση οποιασδήποτε ατομικής παρέμβασης προς τους μαθητές/τριες εκ μέρους του ψυχολόγου και της κοινωνικής λειτουργού, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους

Επίσης, προγραμματίζεται η υλοποίηση – στο πλαίσιο του διαθέσιμου χρόνου και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς – ομαδικών προγραμμάτων παρέμβασης σε επίπεδο τάξης/τμήματος, με στόχο την ενδυνάμωση της ενσυναίσθησης των μαθητών/τριών, την προαγωγή της αυτοεκτίμησης, του σεβασμού στην ετερότητα και την ικανότητα στη διαχείριση του άγχους και των συγκρούσεων.

Εφόσον κριθεί αναγκαίο, η Ε.Δ.Υ. μπορεί ακόμα να παραπέμψει ή να διασυνδέσει την οικογένεια με άλλους αρμόδιους φορείς.

Όσοι γονείς/ κηδεμόνες επιθυμείτε να προγραμματίσετε συνάντηση με την Κοινωνική Λειτουργό ή/και με την Ψυχολόγο, μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με το σχολείο  στο 2102469072 ή μέσω e-mail στο 1gymacha@sch.gr και να προσκομίσετε συμπληρωμένη την υπεύθυνη δήλωση (ακολουθεί το έντυπο).

Ο Διευθυντής Η Ψυχολόγος & Κοινωνική Λειτουργός

Χαράλαμπος Πάλλης Ορφανού Δέσποινα