ΟΜΑΔΑ ΦΙΛΙΑΣ 2019

Το Φεβρουάριο του 2019, το σχολείο μας πήρε μια σημαντική απόφαση, προκειμένου να αντιμετωπίσει διαδοχικά περιστατικά βίας που έκαναν την εμφάνισή τους εντός και εκτός σχολείου. Σε συνεργασία με τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου και τον πρώην Συνήγορο του παιδιού, μια ομάδα εκπαιδευτικών του Σχολείου αποφάσισε να αναλάβει δράση. Με τη βοήθειά τους συγκροτήθηκε η Ομάδα Φιλίας, με  24 εκπροσώπους και από τα 12 τμήματα του σχολείου. Η Ομάδα συναντιόταν μια φορά τη βδομάδα, μετά το σχολείο, και συζητούσε ιδέες και προτάσεις για μια νέα στάση της σχολικής κοινότητας απέναντι στη βία. Το αποκορύφωμα της δράσης της Ομάδας Φιλίας ήταν η διοργάνωση μίας γιορτής που ονομάστηκε «φτιάχνουμε μαζί το Δάσος της Φιλίας», στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας, στην οποία συμμετείχαν και οι 250 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου. Δυστυχώς, η προσπάθεια διακόπηκε προσωρινά, λόγω των περιορισμών που επιβλήθηκαν στο πλαίσιο της αντιμετώπισης της πανδημίας. Η πρόθεσή μας είναι η Ομάδα Φιλίας να ξανανθίσει, αμέσως μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες.

Περισσότερα για την Ομάδα Φιλίας του 1ου Γυμνασίου Αχαρνών, θα βρείτε εδώ:http://www.inart12.org/index.php/el/ola-ta-nea/131-1?fbclid=IwAR2CDGYluJOZkfKxwe5BZpnkowvrP2J3KNdJ6c-LqAtQhXkKiuYLcLqBIa4