Γίνε ο ήρωας του διαδικτύου!

Αγαπητοί Γονείς,

Όταν τα παιδιά μας είναι μικρά κάνουμε ό,τι μπορούμε για να τα βοηθήσουμε να αξιοποιήσουν μεν το διαδίκτυο, αλλά και να παραμείνουν ασφαλή στοv διαδικτυακό κόσμο. Όταν τα παιδιά αρχίζουν να ωριμάζουν μπαίνοντας στην εφηβεία, ο ρόλος μας αλλάζει· τότε πλέον πρέπει να τα βοηθήσουμε να μάθουν να πλοηγούνται στην ψηφιακή πτυχή της ζωής τους με ασφάλεια και σύνεση.

Εμείς στο 1ο Γυμνάσιο Αχαρνών πιστεύουμε στη συνεργασία με τους γονείς και στην προετοιμασία των μαθητών όλων των τάξεων και κυρίως της Α’ τάξης, ώστε να είναι σε θέση να:

Αντιμετωπίζουν με κριτική σκέψη και να αξιολογούν τις εφαρμογές, τους ιστότοπους και άλλο ψηφιακό περιεχόμενο.

• Προστατεύουν τον εαυτό τους από διαδικτυακές απειλές, όπως εκφοβισμός (bullying) και απάτες.

• Φέρονται έξυπνα όταν μοιράζονται πληροφορίες: τι, πότε, πώς και με ποιον.

• Συμπεριφέρονται με ευγένεια και σεβασμό στους διαδικτυακούς συνομιλητές τους, σεβόμενοι ταυτόχρονα και τη δική τους ιδιωτικότητα.

• Ζητούν βοήθεια σε δύσκολες καταστάσεις, είτε από τους γονείς είτε από κάποιον άλλοv ενήλικα που εμπιστεύονται.

Φέτος, στην προσπάθειά μας αυτή έρχεται να προστεθεί και το «Γίνε ο Ήρωας του Διαδικτύου», ένα πολύπλευρο πρόγραμμα σχεδιασμένο να διδάξει στα παιδιά τις δεξιότητες που χρειάζονται, ώστε να συμπεριφέρονται έξυπνα και με ασφάλεια στο διαδίκτυο. Ένας από τους πόρους του προγράμματος, το Ίντερλαντ, είναι ένα διαδικτυακό παιχνίδι που λειτουργεί μέσω ενός προγράμματος περιήγησης και κάνει την εκμάθηση των δεξιοτήτων αυτών διαδραστική και διασκεδαστική. Το παιχνίδι είναι προσβάσιμο και από το σπίτι (σε περίπτωση που το παιδί σας θέλει να σας δείξει πώς παίζεται). Προϊόν συνεργασίας της Google με εκπαιδευτικούς, ερευνητές και τους ειδικούς στη διαδικτυακή ασφάλεια του Συνασπισμού για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και του iKeepSafe.org, το «Γίνε ο Ήρωας του Διαδικτύου» παρέχει διασκεδαστικές μαθησιακές εμπειρίες που είναι προσαρμοσμένες στις ηλικίες των μαθητών και βασίζονται σε πέντε κύριους άξονες:

Μοιράσου αλλά φυλάξου
Μην την πατάς με την απάτη
Κράτα καλά τα μυστικά σου
Η κουλ συμπεριφορά είναι η καλή συμπεριφορά
Αν έχεις αμφιβολίες, συζήτησέ το αμέσως

Η έξυπνη και ασφαλής χρήση της τεχνολογίας δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να παίρνουν πρωτοβουλίες στη μαθησιακή διαδικασία και βοηθά το σχολείο μας να λειτουργήσει καλύτερα. Πιστεύουμε ότι αυτό το πρόγραμμα θα αποτελέσει ένα σημαντικό βήμα προς την επίτευξη του στόχου μας να διασφαλίσουμε ότι όλοι οι μαθητές μας στο 1ο Γυμνάσιο Αχαρνών είναι σε θέση να αξιοποιούν το διαδίκτυο, είτε στο σχολείο είτε οπουδήποτε αλλού, για να εξερευνήσουν και να μάθουν διάφορα πράγματα, ενώ ταυτόχρονα θα παραμένουν ασφαλείς από τους κινδύνους που αυτό επιφυλάσσει.

Είμαστε στη διάθεσή σας για να σας παράσχουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτό το νέο πρόγραμμα, καθώς και να σας παρουσιάσουμε ορισμένους από τους εκπαιδευτικούς πόρους που το παιδί σας θα αρχίσει να χρησιμοποιεί στην τάξη. Επιπλέον, σας προσκαλούμε να δείτε και εσείς τους διαθέσιμους πόρους στην ιστοσελίδα g.co/beinternetawesome/gr. Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος στο σχολείο μας, σας ενθαρρύνουμε να ρωτάτε το παιδί σας στο σπίτι σχετικά με το τι μαθαίνει στο σχολείο και να συνεχίζετε τη συζήτηση στο σπίτι. Και ποιος ξέρει, ίσως μάθετε και εσείς κάποια κόλπα διαφύλαξης του απορρήτου των πληροφοριών σας και της ασφάλειάς σας στο διαδίκτυο που δεν γνωρίζατε!

Με εκτίμηση,

Οι καθηγήτριες Πληροφορικής,